Млечната диета на Хајди Клум

21 јануари, 20120
h

Таа е еден од најдобрите модели на нашето време и има неверојатна фигура, која после секое раѓање ја доведуваше до совршенство во рекордно време. Таа е голем љубител на млекото и млечните производи и имено една од нејзините омилени диети е базирна на млечните производи. Таа ја применува кога сака брзо да намали неколку килограми.

Млекото е одличен диетален производ. Не снабдува со калциум кој помага масните клетки побрзо да се топат, во резултат на што полесно слабееме. Науката смета дека високата концентрација на калциум ја намалува продукцијата на калцитрол, што од своја страна предизвикува масните клетки да се елиминираат и да се активираат процесите на ефективно согорување калории.

Самата диета е можеби тешка, но според манекенката, заслужува да жртвуваме 3-4 дена во името на добрата фигура. Диетата е многу лесна – секојдневно се пие по еден литар млеко, при што не е потребно да биде со ниска масленост. Не е неопходно исто така и да се определува количината на прием, но Хајди предпочита да го пие на помали порции повеќе пати на ден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma