Најчести семејни новогодишни кавги

29 декември, 20120
kavgi

Периодот кој престои е време за дружење, се е некако свртено кон семејните традиции, кон славење на животот. овој период според многумина е најсреќниот период од целата година.

Сите обврски кои ќе си ги натоварите овој период знаат по случајност да ви го расипат новогодишното расположение, а најчести мети за истурање на бесот се најблиските.

Пред вас се најчестите причини кои можат да ви го уништат пред новогодишното расположение:

СВЕКРВАТА

Проблем: Неговата мајка постојано непрекинато бара, дава замерки на вашите вештини како домаќинка, а тој тврди дека тоа таа го прави само за да ви помогне.

Решение: Доколку тој не е во ситуација да ви го реши проблемот, бидете вие тие кои ќе ја преземат иницијативата. Не бидете пасивно-агресивни преку грбот на вашиот сопруг. Обратете и се директно и одлучно кажете те и дека нејзиното однесување не придонесува кон смирена атмосфера.

ПАРИТЕ

Проблем: Вие сакате да направите повеќе трошок а вашиот сопруг е против тоа.

Решение: Сложете се за новогодишниот буџет уште денес, јасно поставете ја границата колку сакате да потрошите. Без кавги постигнете компромис и не барајте кривец доколку се потрошат и повеќе пари од планираното.

ЛОКАЦИЈА

Проблем : Тој сака кај неговите вие сакате кај вашите

Решение : Не го правете овој проблем поголем од што е. Не го напаѓајте својот партнер заради неговата желба. Доколку компромисот не е можен тогаш договорете се Новогодишната ноќ кај вашите, а Божиќ кај блиските на партнерот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit