Најдобар рецепт за ванилици

7 април, 20120
vanilici

Потребни состојки:

  • 1 маргарин
  • 3 шољи масло
  • 100 гр. шеќер во прав
  • 1 лимон (сок и рендана кора)
  • 1 кг. брашно
  • 4 лажици џем

Припрема:

Од состојките (освен џемот) замесете хомогено тесто, па со мала чаша или мак со модли извадете форми кои ќе ги наредите во тава за печење обложена со хартија за печење.

Печете во загреана рерна на температура од 200 степени околу 10тина минути, па оставете ги ванилиците да се изладат. Кога ќе се изладат спојте две ванилици кои претходно на долната страна сте ги намачкале со џем и посипете ги со шеќер во прав. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi