Најголемиот лигар на светот! Да, лигар, не тигар :)))

18 јануари, 20120
GuinnessWorldRecordstheworldslargestfelidliger4

Ви го претставуваме Херкулес кој, според Гинисовата книга на рекорди, е најголемиот лигар на светот.

Лигар е вештачки создадена мешавина од тигар и лав, а Херкулес е најголемиот лигар на светот. Тој живее во зоолошката градина во Флорида, а на фотографиите е сликан со својот малечок брат Ариес.

Херкулес е стар 9 години, а тежи неверојатни 408 килограми и е висок 3.7 метри кога ќе се исправи на задните нозе. Но иако тој е неверојатно моќен и изгледа страшно и заканувачки, неговите чувари велат дека е една од најмирните и најдружељубивите диви мачки кои што некогаш живееле во зоолошката градина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber