Најпознатите улици на светот

4 февруари, 20120
naslovna

Ви ги претставуваме 10те најпознати улици на светот, познати како центри за шопинг, ноќен живот, забава или пак како историски знаменитости кои годишно се посетени од огромен број на туристи:

Улицата Ломбард во Сан Франциско – најкривата улица на светот

Еби Роуд во Лондон – местото на најпознатата слика на Битлси

Булеварот на славните во Холивуд – каде најпознатите ѕвезди имаат свои „ѕвезди“

Ла Рамбла во Барселона – центарот на каталонската престолнина

Патот на Орхидеите во Сингапур – најголемата атракција и центарот на шопингот во Сингапур

Као Сан Роуд во Банкок – најпознатата улица во тајландската престолнина каде може да најдете се

Вол Стрит во Њујорк – бизнис центарот на светот

Виа Долороса во Ерусалем – патот на болката по кој поминал Исус пред да биде распнат

Лас Вегас Стрип во Лас Вегас – центарот во центарот на најдобрата забава на светот

Шанзелизе во Париз –најлуксузната улица во градот на љубовта и светлината

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma