Најстарите оригинални јапонски дворци

15 јануари, 20120
jzzz

Дворецот „Bitchu Matsuyama

Првиот дворец бил изграде на соседната планина во далечната 1240 год., додека денешниот дворец датира од 1683 год. кога Mizunoya Sakyonosuke Katsumune го има изградено дворецот на денешната локација.

Дворецот „Hikone“

Дворецот „Hikone“ е најпознат по местото од историска важност каде е изграден – Hikone, префектурата Shiga, Јапонија. Потекнува од далечната 1603 год. кога Naokatsu, син на некогашниот дамио Ii Naomasa, наредил негова изградба.

Дворецот „Himeji

Дворецот „Himeji“ се смета за најдобриот „преживеан“ пример на типичната архитектура на  јапонски дворец, вклучувајќи систем од 83 градби со напреден систем на одбрана.

Дворецот „Hirosaki

Дворецот „Hirosaki“ е гратцки дворец кој отсекогаш играл важна улога во политиката и економијата на регионот изграден во XVII век.

Дворецот „Inuyama

Дворецот „Inuyama“ никогаш не бил уништен уште од неговата изградба во далечната 1537 год.

Дворецот „Kochi

Дворецот „Kochi“ започнат е со изградбас 1601 а завршен1611 год. Изгорен е во 1727 год. за да биде реставриран неколку години покасно, а полежен е на реставрации и од 1948 до 1959 год.

Дворецот „Marugame“

Дворецот „Marugame“ исто познат и како „Kameyama“ и „Horai“, е хирајамаширо (дворец поставен на врв на брдо опколен со низина) лоциран во Marugame, префектурата Kagawa, Јапонија, потекнува од 1587 год.

Дворецот „Maruoka“

Дворецот „Maruoka“ е лоциран на високото брдо над градот Маруока, префектурата Fukui во централна Јапонија. Неговата изградба е завршена во 1576 год. и претставува најстар од сите дворци во Јапонија.

Дворецот „Matsue

Дворецот „Matsue“ е единствениот „преживеан“ во регионот Sanin, изграден во 1622 год.

Дворецот „Matsumoto

Дворецот „Matsumoto“ оригинално нарекуван Fukashi е невообичаен за јапонските дворци поради тоа што е изграден во рамнина покрај езерце.

Дворецот „Matsuyama

Дворецот „Matsuyama“ е еден од најубавите дворци во Јапонија, изграден во 1602-1628 год.

Дворецот „Uwajima

Дворецот „Uwajima“ е исто така хирајамаширо (дворец поставен на врв на брдо опколен со низина) во Uwajima, Ehime, Јапонија, уште еден во низата на преубави дворци конструиран во 1569 год.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber