Најубавите резиденции во светот

5 февруари, 20120
nas

Ви ги претставуваме најубавите официјални резиденции на светот, во кои престојуваат претседателите и премиерите на државите. Најчесто тие се дел од историјата на земјата, а некои од нив сеуште се користат како палати за кралевите и императорите.

Ла Форталеца во Сан Хуан – дом на гувернерот на Порторико

Конинклијк Палеис во Амстердам – склоп од четири палати на кралицата Беатрикс

Дротнингхолм Палас во Стокхолм – палата во сопственост на кралското семејство

Хофбург Империјал Палас во Виена – резиденција на претседателот на Австрија

Империјалната Палата во Токио – главната резиденција на јапонскиот император

Паласио Реал во Мадрид – официјална резиденција на кралот на Шпанија

Бакингамската Палата во Лондон – официјална резиденција на британското кралско семејство

Алказар од Севиља – резиденција на шпанското кралско семејство

Гранд Палас во Банкок – резиденција на кралското семејство во Тајланд

Белата куќа во Вашингтон – резиденција на претседателот на САД

Кремљ во Москва – официјална резиденција на рускиот претседател

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma