Највисоката жена на сите времиња

3 февруари, 20120
111

Зенг Јинлиан, според Гинисовата книга на рекорди, е највисоката жена на сите времиња.

Зенг е родена во 1964 година, а починала во 1982 година на 17 годишна возраст. Таа вила висока 248.3 сантиметри, но не можела да стои исправено заради деформитет на ’рбетот.

Зенг е единствениот потврден медицински случај на жена повисока од 230 сантиметри. Според медицинските податоци, највисоката жена на светот Трињте Кивер, живеела од 1616 до 1633 година и била висока 255 сантиметри. Сепак случајот на Кивер не може да се потврди, па Зенг останува рекордер за највисока жена на сите времиња.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber