НАСА откри нов остров во Црвеното Море

1 јануари, 20120
novostrov

Новиот остров се појавил во водите западно од Јемен во Црвеното Море по вулканска ерупција, јавува НАСА.

НАСА објавила фотографии од густиот бел облак во близина на Зубаир во Црвеното Море.

„Снимката од ноември 2011, покажува остров кој порано не постоел. Густ облак од чад се издигнал над островот, темен кон дното, а посветол кон врвот, штоможеби е мешавина од пепел и пареа“, објасниле од НАСА.

„Подводните вулкански ерупции многу често создаваат нови острови“, објаснил вулканологот Рик Вундерман.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber