Неодолив мока крем

5 декември, 20120
moka krem

Потребни состојки:

  • 1 и ½ чаша слатка павлака
  • 1 лажица ванила
  • 2 лажици инстант кафе растворени во 2 лажици вода
  • 100гр чоколадо за готвење, растопено
  • 3 лажици чоколаден ликер
  • ½ чаша шеќер во прав
  • неколку зрна кафе за украс
  • 4 белки

Начин на подготовка:

Изматете ја слатката павлака, ванила и кафе додека не добиете густ снег. Додадете растопено чоколадо и ликер.

Изматете ги белките, постепено додавајте шеќер и продолжете со матење додека не се згусне, околу 5 минути.

Добро изматената смеса додадете ја во чоколадниот крем, добро измешајте.

Исурете во четири високи чаши, оставете да се излади, украсете со зрна кафе и послужете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber