Неверојатната убавина на Ao Phang Nga, националниот парк во Тајланд

22 април, 20120
0ph

Се до 1974 година островот бил полн со варовнички карпи, а местото било непознато за светот. Сето тоа се променило во 1974 година, кога бил сниман филмот за Џејмс Бонд, „Човекот со златен пиштол“, а светот за прв пат ги виде убавините на оваа област.

Провинцијата се наоѓа на западната страна од Малајскиот полуостров и во свои рамки има голем број острови кои привлекуваат со нивната прекрасна убавина. Националниот парк е основан во 1981 година за да се зачува целото наследство.

Меѓутоа  утро на 26 декември 2004 година, беше кобно за Phang Nga кој беше уништен од страна на цунамито и над илјада луѓе ги загубија животите.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi