Новинарството петта најлоша професија во светот!

19 април, 20120
31

Популарноста на професиите опаѓа поради малите плати, големиот стрес и големите можности за губење на работата.

Новинарството е на пето место на листата најлоши професии во светот посред американскиот портал (Career Cast). Овој портал направил листа на најлоши и најдобри професии според висината на платата, ризикот, изложеноста на стрес, перспективата и физичкиот напор.

Според оваа листа, најлоша работа во светот е дрвосечач, потоа производителите на млеко, војниците на трето, а работниците на нафтените платформи на четврто место. Новинарите се најдоа на петтото место и тоа во сите медиуми, пишани, радио и телевизии.

На листата на шестото место се најдоа келнерите, потоа луѓето кои мијат садови во рестораните, а дури на десеттото место се месарите.

Како најдобри професии за 2012 година се вработените во развојниот и информатичкиот сектор, аналитичарите во осигурителните компании и шефовите задолжени за човечките ресурси.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber