Пица ролат со печеница

20 февруари, 20120
pizzzzzzzzzzzzzzzzzza

Потребни состојки:

2 јајца

70 мл. масло за јадење

200 мл. јогурт

½ квасец

1 ќеричка прашок за пециво

Малку сол и шеќер

400 гр. брашно

2 лажици ќечап

300 гр. печеница

200 гр. кашкавал

100 гр. пршута

200 гр. свежи шампињони

1 лажица оригано

Припрема:

Во посебен сад ставете ги јајцата, јогуртот, маслото, брашното, квасецот, прашокот за печиво, солта и шеќерот и замесете тесто, па оставете го околу 2 часа да надојде.

Размесете го стасаното тесто на набрашнета работна површина и развлечете кора со дебелина од околу половина сантиметар.

Кората премачкајте ја со кечап, па со павлака, па со исецканата печеница и пршута и ренданиот кашкавал. Додајте ги и исецканите свежи шампињони и зачинете со оригано.

Свиткајте ја кората во ролат и печете во тава обложена со хартија на температура од 200 степени околу 20 минути. Откако ролатот ќе се испече исечете го на дијагонални ленти со дебелина од околу 3 сантиметри. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma