Почина Ета Џејмс по долгогодишна борба со леукемија!

20 јануари, 20120
cadillac records premiere 251108

Ета Џејмс, една од најмоќните вокали во светот на блузот, почина по долга борба со леукемијата. Нејзините долгогодишни пријатели и менаџерот Лупе Де Леон ја потврди тажната вест на CNN. Ета имаше 73 години. За време на празниците Џејмс е хоспитализирана поради проблеми со дишењето, а менаџерот тогаш изјавил дека Ета е во прилично лоша состојба.
Тажниот Лупе Де Леон изјавил дека ова е голема загуба за нејзиното семејство и обожавателите. “Ова голема загуба за семејството, пријателите и обожавателите од целиот свет. Таа беше вистинска музичка дива, можеше се да испее, таа ги дефинираше категориите во музиката. Работев со неа преку 30 години. Таа беше моја пријателка и ќе ми недостига засекогаш”, вели манаџерот во својата изјава.
Ета во јануари 2010 година откажа голем број концерти поради здравствени проблеми, а на почетокот на 2011 година е откриено дека има неизлечива форма на леукемија. Покрај тоа, боледувала и од Алцхајмерова болест. Во мај 2011 година примена е во болница поради низа проблеми предизвикани од малигни заболувања.
Во текот на плодната и успешна кариера, Ета освоила четири Греми награди, а во 1993 година примена е во Rock&Roll Hall of Fame, во 2008 година Бијонсе ја глумеше во филмот “Cadillac Records”, а голем број на моќни женски вокали на денешницата тврдат дека пример и инспирација им е токму легендарната музичарка.

http://www.youtube.com/watch?v=ADDigK8LwyE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma