Посни мафини од јаболка

13 декември, 20120
posno

Потребни состојки:

 • 150гр брашно
 • 200гр маргарин
 • 150гр сецкани ореви
 • 100гр шеќер

За фил:

 • 450гр зелени неислупени јаболка исечени на коцки
 • 150гр кафеав шеќер
 • лажичка цимет

За прелив:

 • 200гр шеќер
 • 100мл вода
 • билна павлака
 • 100мл виски или ракија

Начин на подготовка:

Од брашното маргаринот, сецканите ореви и шеќерот измешајте тесто, па со него обложете ги калапите за мафин. Сецканите јаболка измешајте ги со кафеав шеќер и цимет и со нив полнете ги корпите во калапите. Одозгора обликувајте со останатиот дел од тестото. Печете 15 минути на 210 степени. Сварете го шеќерот, водата и билната павлака, додадете виски и прелијте ги печените мафини. Пред служење можете да ги посипете со ореви.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit