Пребиотични и пробиотични диети

4 февруари, 20120
pr

Во нашето тело живеат многубројни колонии од безопасни и дури полезни за телото бактерии, кои ја изградуваат неговата нормална микрофлора. Според истражување спроведено на Медицинскиот универзитет на Харвард, стомачниот тракт на здравиот човеќ е населен од над 100 трилиони бактерии од 500 различни видови.

Диетите богати со пре и про биотици се полезни за системот за варење и штитат од многу болести, но исто така помагаат за здраво, брзо, ефикасно и безповратно слабеење.

Пробиотиците се храна и додатоци кои содржат живи бактерии слични или идентични со оние кои живеат во дигестивниот систем кај здравиот човек. Пребиотиците представуваат храна која не може да биде усвоена од организмот но за сметка на тоа создава оптамимални услови за развојот на полезните интестинални бактерии.

Секоја храна што содржи живи култури од полезни бактерии е всушност пробиотик. Типични примери се непастеризирано кисело млеко и сирење, ферментираната зелка, ферментирана соја.

Пребиотиците ги има во многу видови растителна храна како што е аспарагус, праз, лук и кромид, банана, како и некои видови лебеви и пијалоци збогатени со пребиотици.

Со активното учество на овие два типа храна во својата исхрана, вие обезбедувате правилен и здрав начин на слабеење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber