Продаден најмалиот град во Америка за 900.000 долари!

6 април, 20120
89

Најмалиот град во САД Буфорд,во Вајоминг, бил продаден на аукција за 900.000 долари. Купувачите се двајца неименувани мажи од Виетнам, а со купувањето на градот тие добија и едно училиште, една бензинска пумпа, куќа и продавница.

Поранешниот сопственик и единствениот жител на градот, Дон Самонс (60) како почетна цена ја одредил 100.000 долари. Тој живеел во Буфорд од  1980 година, но кога неовиот син се преселил во друг град тој останал сам.

Инаку, градот Буфорд е втор по ред најстар град во државата Вајоминг, а има поштенски број и кула за мобилна телефонија и четри хектари земја.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/