Rimac Concept One

7 февруари, 20120
Rimac-Concept-One-5

Концептот One не е само доказ дека “супер-автомобил” и “електричен” можат да се искористат во иста реченица, туку исто така планира производство во ограничено издание од само 88 единици, во 2013 година.

Феноменален, како што сака да биде сфатен, Rimac ветува излез кој е до сега нечуен за сегментот, електрични спортски автомобили. Концептот One користи уникатен мотор кој е поделен на четири под-системи, секој се состои од еден мотор, инвертер и менувач. Со вкупна моќност од 1088 коњски сили One ќе забрза од 0-100 км/ч за само 2,8 секунди и доаѓа со електронски ограничена максимална брзина од 305 км/ч.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma