Ролат колачи со овошје

28 декември, 20120
recept

Потребни состојки:

За кора:

 • 150гр брашно
 • 5 јајца
 • 190гр шеќер
 • ванилин шеќер
 • 2 лажици какао

За фил:

 • 500мл млеко
 • 1 кесичка пудинг
 • 3 лажици шеќер

За декорација:

 • 1 кесичка шлаг
 • 3 мандарини
 • 2 киви
 • 50гр суви сливи

Начин на подготовка:

Во поголем сад за матење ставете пет жочки со 95 грама шеќер и матете со најголема брзина додека смесата не стане густа. Додадете и ванилин шеќер. Посебно изматете ги белките, па постепено додавајте го останатиот шеќер. Матете додека белките не се соединат. Една третина од изматените белки додадете во жолчките, а потоа додадете го брашното, какаото и така по ред додека не ги потрошите брашното и белките. Се соединете со лесни движења. Смесата за пандишпан истурете ја во плех обложен со хартија за печење и печете 20-30 минути на 180 степени. Испечениот пандишпан покријте го со влажна крпа и замотајте. Оставете да се олади, премачкајте со сварен пудинг, па повторно замотајте и оставете неколку часа во фрижидер. Потоа ролатот исечете го на еден сантиметар дебелина, декорирајте со изматениот шлаг и овошје.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber