Сендвич со алги наместо диета

1 април, 20120
d

Сендвичите со алги во нив, наместо например марула, можат да ви заменат часови во фитнес сала, покажува новото истражување на експерти од универзитетот во Шефилд.

Алгите се многу полезни за здравјето, особено ако се јадат со препечени парчиња полнозрнест леб, сметаат експертите. Морските растенија помагаат многу за согорувањето на калории. Затоа се и прекрасен начин за слабеење. Возможно е консумацијата на алги да има подобар ефект за вашиот изглед отколку трчање на пример.

Диетолозите дадоа неколку совети како најдобро да ги консумирате алгите за да имате најдобри резултати. Важно е да се знае дека најдобар ефект ќе постигнете ако ги комбинирате со леб и тоа препечен.

Жените кои јадат алги редовно, согоруваат по 200 калории повеќе од оние во фитнес салата или оние што прават други видови вежби.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi