Шарени спирали

28 ноември, 20120
sareni testenini

Потребни состојки:

 • 300гр спирала тестенини
 • помала главица брокула
 • 300гр зелена боранија
 • 1 црвена пиперка
 • 1дл пилешка супа
 • 2 домати
 • 2 чепниња лук
 • 1дл маслиново масло
 • 2 лажици рендан пармезан
 • сол
 • бибер
 • магдонос
 • свеж босилек

Начин на подготовка:

Во солена вода сварете ги тестенините и исцедете ги. Исмијте ја брокулата и боранијата, иситнете ги на помали парчиња, а потоа кратко варете во пилешка супа. Пиперката исечете ја на коцки и продинстајте на маслиново масло со сецкан лук. Во тоа додадете го оладениот сварен зеленчук, додадете сол, бибер, помешајте со тестенините, а потоа додадете ги и свежите домати исечени на поголеми коцки. Во останатото масло додадете пармезан, исецкан магдонос и босилек, прелијте и уште еднаш добро измешајте.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber