Шест причини зошто да спиете повеќе

1 април, 20120
z

И покрај тоа што многу од нас спијат само по 5-7 часа на ден, лекарите советуваат дека организмот има потреба од 8 часа секојдневно. При недостиг на 1-2 часа сон телото запаѓа во состојба на стрес , а како последица настануваат проблеми со регулацијата на шеќерот во крвта, стремеж кон јадење на благо и нездрава храна, а пак тоа го зголемува ризикот од диабет и натрупување на излишни килограми. Освен тоа:

–        Сонот лекува и ги регенерира клетките,

–        Сонот ја подобрува меморијата,

–        Сонот ве прави отпорни на болестите,

–        По време на сон организмот се снабдува со енергија,

–        Сонот е најдобриот лек против депресија.

Почнете уште вечерва!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/