Смарагд од 57200 карати голем колку лубеница? Којзнае дали е вистински…

13 февруари, 20120
article-2092514-117A3217000005DC-711_968x584

Најголемиот смарагд на светот, кој „тежи“ 57200 карати се најде на аукција и се чини дека неговата цена ќе надмине над 1.2 милиони долари. Смарагдот, кој е со големина на лубеница, ќе биде исечен на помали парчиња.

Каменот се нарекува Теодора, и бил пронајден во Бразил, а брусен во Индија, пред да биде продаден на трговец кој тргува со ретки скапоцени камење. Но постојат реални сомневања дали воопшто каменот е смарагд.

„Содржи делови од смарагд, но не сум сосема сигурен дека целиот камен е смарагд“, вели Џеф Нечка, кој го проценувал каменот. Тој вели дека можно е делови од самиот камен, кои биле обоени, да не се смарагд, туку друг минерал, односно берил.

Како и да е, каменов навистина изгледа неверојатно, па сигурни сме дека богаташите ќе се испотепаат кој да го купи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber