Тегавецот – лековито растение за разни болести

23 април, 20121
i

Тегавецот векови наназад е употребуван во медицински цели. Се смета дека е растение кое лекува се – од угриз на куче, чир до епилепсија и хемороиди.

Денешните студии го докажале ефектот на ова растение – антивирусно, антимикробно, антитоксично и диуретично. Помага за смирување на кашлица и воспаление на слузокожата од горниот респираторен тракт како и за редица кожни воспаленија. Исто така се смета дека тегавецот е доста ефикасен при лечење на хроничен бронхит.

Има медицински докази и за ползите на растението при алтернативно лечење на астма, емфизем, проблеми со мочниот меур, шеќер, цистит, хемороиди, синузит и грип.

Растението може да се консумира свежо како салата или пак на пареа. Го има насекаде, почнувајќи од пролетта па до доцна есен.

One comment

  • ceca

    10 септември, 2012 at 13:49

    eveti nesto dobro

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi