Видео: Kако се живее во куќа од 8 метри квадратни!

11 декември, 20120
mal prostor

Иако некогаш живеел во куќа од 370 квадрати, Џеј Шафер последните 10 години живее во многу мали простории. Неговиот сегашен дом има само 8,26 метри квадратни!

Идејата за малите домови не е нова, всушност малите домови во Америка се многу популарни. Во Њујорк и Сан Франциско се повеќе се градат експериментални ‘микро станови’, а заедница на мали куќи се појави на работ на Вашингтон.

Џеј Шафер е заговорник за животот во мали домови и основач на компанијата Tumblewood Tiny House. Куќите од 20 или помалку квадратни метри се пример за одлични дизајнерски решенија и можат да бидат изненадувачки комфорни за живот.

Тој живее во куќа која има само 8,26 квадратни метри! Иако пораснал во куќа која имала околу 370 квадрати, смета дека е бесмислено личност како него која има мали потреби да живее во толку голема куќа. Во последните 10 години тој живее во вакви мали простори. Во видеото подолу можете да видите како Џеј го претставува својот животен простор, во кој има се што му е потребно – кујна, бања, спална и дневна соба во која можат да седат дури 9 лица.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber