Видео: Во Рим е направена најголемата пица на светот

16 декември, 20120
pica

Џиновската пица -39,6 метри беше направена во Рим.

Осум тони моцарела, девет тони брашно, четири тони сос од домати, и уште многу други состојки беа потребни за да се направи најголемата пица во светот. Пицата го доби името „Отавија“, во чест на римскиот цар Августин.

Тестото на пицата се печело во 5.234 различни тури, а пречникот изнесува 39,6 метри.

Пицата ја направи италијанската компанија „Доктор Шар“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber