Загадениот воздух една од причините за спонтан абортус

30 јануари, 20120
zd

Постои директна врска помеѓу загадениот воздух и предвременото раѓање, сметаат калифорниски специјалисти. Отровните гасови во воздухот, кој го дишиме, особено јаглеводородите, го зголемуваат ризикот од аборт и предвремено раѓање со над 30%.

Основен извор на овие опасни гасови се металургијата и преработката на нафта. Тие се образуваат исто така и при согорување на отпадокот и се способни да предизвикаат рак на белите дробови и грлото.

Експертите од универзитетот во Калифорнија набљудувале во тек на 22 месеци 100 илјади бремени жени. Нивниот краен извод е – во реони со силно загаден воздух идните мајки ризикуваат да родат предвремено или детето да им се роди со некакви дефекти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber