Божиќен колач од 10 тони

4 јануари, 20130
boziken kolac

Мексиканските пекари направиле традиционален празничен колач, кој наместо еден килограм, тежи цели 10 тони.

Обемот на колачот, поставен на главниот плоштад во Мексико Сити, речиси е еден километар и половина. Пекарите го направиле од повеќе од 5 тони брашно, 3 тони путер и 38.600 јајца. Потпретседателот на Здружението на пекари Антонио Аријас изјавил дека колачот ‘Rosca de Reies’ е исечен на 200.000 парчиња.

Овој сладок леб се прави пред 6-ти јануари, за Водици со што се завршува сезоната на празнување во Мексико. Украсен е со суво овошје, а среќните во колачот ќе најдат пластични фигури од Исус.

boziken kolac 1

2

3

4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber