Cheesecake со овошни плодови

31 јануари, 20130
kolac

Потребни состојки:

За кора:

 • 150гр мелена плазма
 • 70гр шеќер во прав
 • 70гр путер
 • 1 жолчка
 • малку сок од портокал

За фил:

 • 500мл слатка павлака
 • 70гр шеќер во прав
 • 200гр крем сир
 • сок и рендана кора од 1 лимон

За прелив:

 • кесичка желатин
 • црвени бобинки

Начин на подготовка:

Помешајте ги сите состојки за кора, па ставете ги на дното на калапот. Добро зиматете го сирењето со шеќерот во прав, сокот и ренданата кора од лимонот, па додадете во изматената павлака. Филот прелијте го преку кората и ставете во замрзнувач да се стегне. Пред служење украсете со прелив кој сте го направиле од желатин и овошје.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber