Туна салата

31 јануари, 20130
tuna

Потребни состојки:

  • 250гр ориз
  • 10 зелени и црни маслинки
  • 2 конзерви туна
  • 10 шери домати
  • црвена и жолта пиперка
  • 2 кисели краставички
  • 2 лажици масло
  • 1 лимон
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

Оризот сварете го во зовриена вода, исцедете го, посолете и додадете сок од лимон. Пиперките и киселите краставички исецкајте ги, додадете иситнета туна и помешајте со оризот. Нежно соединете со доматите исечени на четири дела. Маслото од конзерва соединете го со обично масло, додадете бибер, сол, сок од лимон и помешајте. Со овој прелив прелијте го оризот, измешајте и ставете во чинија. Салатата посипете ја со сецкани маслинки и послужете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber