Cheesecake со портокал

30 јануари, 20130
cheesecake-orange

Потребни состојки:

  • 1 ½ чаша мелени чоколадни бисквити
  • 1/3 чаша растопен путер
  • ½ чаша сок од портокал
  • кесичка желатин
  • 2 чаши сецкано бело чоколадо
  • 600гр крем сир
  • 1/3 чаша шеќер
  • 1 чаша слатка павлака
  • 2 лажици исецкана кора од портокал
  • кругови свеж портокал

Начин на подготовка:

Кората замесете ја од мелениот бисквит и путер, па распоредете ја во тава, печете 10 минути на 170 степени и ставете да се лади. Желатинот растопете го во сок од портокал. Изматете крем сир и шеќер, па додадете го подготвениот желатин и растопеното бело чоколадо. На крајот внимателно додадете ја изматената слатка павлака помешана со кора од портокал. Филот нанесете го врз кората и ставете во фрижидер да се стегне. Колачот украсете го со кругови од портокал.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit