Чистка во Северна Кореја: Ким Јонг Ун ликвидира се што ќе му застане на патот!

13 декември, 20130
14

Според информациите кои ни доаѓаат од јужнокорејските медиуми, погубен е Ри Су Јонг задолжен за привлекување странски инвестиции, кој воедно бил и близок соработник на Џанг Сонг Тека, најјакиот човек на севернокорејскиот режим.

Овие драматични вести пристигнуваат од Пјонгјанг откако пред некој ден е отстранет од функција Џанг Сонг Тек, вујкото на Ким Џонг Ун. Не се знае што точно згрешил погубениот Ри Су Јонг, но сосема е сигурно дека влегол во конфликт со младиот лидер на оваа изолирана од светот држава.

Севернокорејскиот амбасадор кој во 80-те години бил во Швајцарија, а во текот на 90-те бил личен благајник на покојниотл идер на Северна кореја, Ким Џонг Ила. Управувал со неговиот фонд чија вредност се проценува на околу 4 милиарди долари.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit