Чоко торта

12 февруари, 20130
coko torta

Потребни состојки:

  • 4 јајца
  • 80гр брашно
  • 120гр шеќер
  • 150гр мелени ореви
  • 30гр путер
  • кесичка прашак за пециво
  • 200мл рум
  • 300гр џем од сливи
  • 150гр суви сливи
  • 350гр чоколадо

Начин на подготовка:

Изматете белки со шеќер во цврст шам. Путерот растопете го и соединете со жолчки, 60гр растопено чоколадо, суви сливи, рум и мелени ореви. Се соединете со брашно и прашок за пециво. Тестото истурете го во кружен подмачкан сад. Печете 35 минути на 180 степени. Кората извадете ја од калапот и премачкајте со загреан џем од суви сливи. Оладената торта прелијте ја со останататото растопено чоколадо и оставете да стои три часа да се стегне.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit