Цигарите одземаат 11 години од животот на жените

30 јануари, 20130
pusaci

Во прилог на високиот ризик од мозочен удар, катаракта, остеопороза, рана менопауза, менструални проблеми и рак, пушењето одзема и 11 години од животот на понежниот пол, предупредуваат британските научници.

Добрата вест е дека ефектот е обратен, ако откажете цигарите навреме. Студијата, објавена во британскиот медицински магазин, анализира податоци на 113,752 жени и 88,496 мажи кои биле тестирани во периодот меѓу 1997 и 2004 година.

Се чини дека ризикот од смрт кај жените е многу повисок отколку што се мислеше досега. Претставничките на понежниот пол кои пушат и се на возраст од 25 години, е три пати поголема веројатностa да починат поради здравствени проблеми предизвикани од тутунските производи. Ако успеете да ги прекинете цигарите пред да наполните 35 години, го продолжувате животот со десет години, покажува истражувањето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber