Дали знаете која е најбогатата, а која најсиромашна држава во ЕУ?

13 декември, 20130
7

Луксембург сеуште е најбогатата држава во Европската унија, а Бугарија, и покрај напредокот во последно време, сепак останува најсиромашна, соопштува Евростат.

Зад Луксембурб следи Австрија, третопласирана е Ирска, следуваат Холандија, Шведска, Данска, Германија и Белгија.

Португалија, Грција, Литванија и Естонија се со 20 до 30% под европскиот стандард. Хрватска се наоѓа во групата со Полска, Романија и Летонија со 38% позизок стандард.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit