Докажано: Постот спречува срцев удар и рак!

5 декември, 20130
POSNA_TRPEZA

Доколку мислите дека воздржувањето на одреден период од месо и млеко е безмислено, непотребно и дека луѓето кои постат се чудни религиозни традиционалисти, грешите!

Истражувањето “European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition Study” (EPIC), спроведено во 10 земји низ Европа на повеќе од еден милион луѓе, укажува на влијанието на навиките во исхраната врз здравјето на луѓето. Авторите на студијата нагласиле дека луѓето кои барем повремено не јадат намирници од животинско потекло генерално водат  здрав начин на живот, бидејќи се повеќе физички активни, помалку дебели и помалку пушат.

post

Докажано е дека намирниците како сланина, шунка, плескавица и колбас придонесуваат за прерана смрт, додека за помал внес црвено месо, но и млеко и млечни производи се смета дека позитивно делува на здравјето поради изворот на витамини и други хранливи материи. Истражувачите нагласиле дека со постојан внес на преработено месо се зголемува ризикот од предвремена смрт од рак и кардиоваскуларни болести и повремено уникување на овие намирници се намалува за минимум три проценти.

Нутриционистите објаснуваат дека со умерено консумирање на месо и периодичен пост не доаѓа до ризик од развој на горенаведените болести.

Posna-hrana1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit