Доколку сеуште пиете Кока Кола: После ова што ќе го видите, сигурно ќе престанете!

3 декември, 20130
8

За никого веруваме не е нова вест фактот дека Кока Колата е нездав пијалок. А тоа сега, делумно го потврди и претседателот на фирмата за Европа, Џејмс Квинси кој во своето интервју признал дека некои од потрошувачите “не сваќаат“ колку шеќер всушност има во овој пијалок. Освен тоа истиот додава дека работите треба да се сменат и дека треба да се намалат стандардните количини во кои се продава овој пијалок, мислејќи на порциите, а не на состојките.

Запрашан какво добро Кока Кола им носи на своите корисници, Квинсли одговорил: “Во неа има шеќер…има енергија, но дали е толку потребна? Не е. Но милиони луѓе уживаат да ја пијат секојдневно“.

После тоа додал дека во една лименка има 35 грама шеќер, но дека фирмата се залага овие вредности да бидат јасно прикажани со цел потрошувачите сами да донесат одлука на темел на достапната информација.

Но, одговарајќи на прашањето дали знаат луѓето колку шеќер внесуваат со само една лименка, одговорил: “Мислам дека не знаат. Можеби ќе треба да ги намалиме порциите.“

Ако ова не е доволно, погледнете го видео прилогот кој деновиве интензивно кружи низ интернет. Видете што ќе се случи со неолупено јајце кое извесно време стоело во Кока кола.

httpv://www.youtube.com/watch?v=oeA3IAVULZc

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit