Ефтино и брзо: Направете домашно сирење за пита

20 ноември, 20131
22

Состојки:

2 литри млеко со 3,2 масленост (се препорачува да користите домашно млеко)

2 лимони

Подготовка:

Млекото се загрева до вриење, но не смее да проврие. Во врелото млеко се додава сок од 2 лимони и се меша. Чекајте лимонот да почне да делува, околу половина час, па процедете ја смесата низ газа. Подврзете ја газата и обесете ја за да може подобро да се исцеди. Сирењето ќе биде готово кога сурутката ќе престане да капе. Сурутката е здрава да се пие, па и неа можете да ја искористите.

Пробајте, ние сме воодушевени од резултатот!

One comment

  • maja

    22 ноември, 2013 at 13:10

    preubavi recepti

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit