Google го откупи Boston Dynamics

17 декември, 20130
11

Пред некое време Гугл ја откупи најголемата фабрика која произведува роботи, Boston Dynamics. Тоа не е единствената компанија која Гугл ја има присвоено во скоро време која произведува роботика. Веројатно Гугл спремаат некои неверојатни уреди во блиска иднина. Причината за ова е едноставна, Гугл веќе е горе доле во секој џеп,пазарот на паметните телефони е веќе заситен и сите телефони користат или Андроид или iOS. Исто така, тука е и познатиот Google Glass,кој ја носи веб страната во реален свет каде нас не става во главна улога. За Гугл, луѓето (на еден начин) се лоши истражувачи и не собираме доволно информации, па така роботите се совршено решение за тоа. Во наредните неколку децении роботите ќе го превземат водството во истражувањето на вселената, производството во фабриките, како и наши лични асистенти. Компаниите кои не вложуваат во ова, нема да опстанат на пазарот. Тоа е и причината која на Гугл и се потребни роботи. Тие ќе ја постават компанијата на прво место кога ќе биде во прашање односот меѓу луѓето и роботите.

Во продолжение погледнете го видеото за што станува збор.

Foto: Tanjug/AP

Foto: bostondynamics.com

httpv://www.youtube.com/watch?v=uAspqCD34Hw

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit