Како се раѓа остров после ерупција на вулкан?

21 ноември, 20130
32

Јапонската метеоролошка агенција пријавила ерупција на подводен вулкан во близина на ненаселениот остров Нишиношима во Тихиот океан.

Според објавените информации од страна на агенцијата чадот кој се појавил над морето бил висок околу 600 метри. Освен тоа било забележано и формирање на нов остров со пречник од 200 метри.

Агенцијата не ја исклучува можноста ерупцијата да трае уште некое време, па поради тоа објавиле предупредување за авионите и бродовите кои тука поминуваат.

Foto: Tanjug / AP

Foto: Tanjug / AP

httpv://www.youtube.com/watch?v=EviUfoGRp9c

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit