Љубителите на ванила ова не смеат да го пропуштат: Брз и фантастичен ванила колач!

25 ноември, 20130
12

Состојки:

Тесто:

4 јајца

15 лажици шеќер

15 лажици брашно

15 лажици масло

15 лажици млеко

2 пакетчиња ванила шеќер

1 пакетче прашок за пециво

Фил:

2 пакетчиња ванила пудинг

500 мл млеко

1 филџан шеќер

2 пакетчиња ванилин шеќер

Подготовка:

Се мати тестото од наведените состојки. Па половина од тестото се исипува во тепсија претходно подмачкана и се пече на 180 степени околу 5 минути. За тоа време се прави пудингот според упатството на нашиот рецепт.

Потоа врз недопечената кора се додава врелиот пудинг, а другата половина од тестото се исипува врз пудингот. Колачот се враќа во рерна и се пече до крај. Додека е врел се поросува со кристал шеќер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit