Науката потврдува: Живееме во Матрикс, робуваме на непознати суштества?!

25 ноември, 20130
10

Едно од прашањата што ја обележува историјата на филозофијата во последните пет века секако е едно од на прв поглед најбесмислените кои некогаш се поставени: Дали ова околу нас е реалност или сонуваме, дали навистина постоиме во овој свет на начин на кој ние мислиме дека постоиме или нас не контролираат зли демони, луди научници или некое вонземјанско суштество?

Матрикс е уметнички развој на оваа хипотеза: нашиот свет е илузија, компјутерска симулација направена од машина со вештачка интелигенција, додека ние всушност постоиме во капсули со тела кои се кабли закачени на суперкомпјутер кој прави да мислиме дека постоиме овде каде постоиме иако нас не одгледуваат роботи како што ние денес одгледуваме свињи.

Постои уште една страшна возможност: Што ако нашите симулатори и самите се симулација на посовршено суштество?

Тука се враќаме на суштината. Кога некој би ви понудил сина или црвена пилула, што би избрале?

httpv://www.youtube.com/watch?v=zQ1_IbFFbzA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit