Марк Цукенберг продава Фејсбук акции вредни 2,3 милиарди долари

20 декември, 20130
22

Основачот и шефот на Фејсбук Марк Цукнберг одлучил да продаде 41,4 милиони акции од таа социјална мрежа, чија вредност се проценува на 2,3 милиарди долари. Цукенбер се одлучил на ваков чекор со цел да ги подмири даночните обврски.

Вредноста на Фејсбук акциите оваа година се дуплирала, но до крајот на месецов е предвиден пад од 4%. Една во моментов вреди 53,54 долари.

Цукенберг не е единствениот кој планира да продаде дел од својата империја. Член од управата, Марк Андресен сака да продаде 1,65 милиони акции класа А, додека компанијата Фејсбук ќе продаде 27 милиони.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit