Масажа со мед – против замор и стрес

31 јануари, 20130
masaza

Лековитите сили на медот се познати уште пред илјадници години. Во минатото се користел и како храна и како лек, а познати убавици меѓу кои и Клеопатра, го користеле како средство за разубавување.

Медот е исклучително богат со јаглехидрати, минерали и витамини. Велат дека е природен антибиотик. Кожата сепак впива повеќе од корисните состојки отколку желудникот. Масажата со мед го тонизира целиот организам, помага при главоболки, несоница, депресија, артроза, белодробни и црнодробни болести, хроничен замор, справување со стресот… Бидејќи медот храни, омекнува и ја тонизира кожата, е незаменлива состојка во креми, маски, адитиви за када, балсами за коса, лосиони за тело, балсами за усни и кармини.

Масажата има истовремено терапевтски, релаксирачки и антитоксичен ефект.

Уште во древниот Тибет дознале дека така се отстрануваат наталожените отрови, бидејќи медот ги апсорбира токсините и помага за брзо исфрлање од организмот. Масажите се користат многу успешно во борбата со еден од најголемите непријатели на женската суета – целулитот. Тие дејствуваат поволно не само на кожата и поткожните ткива, но и на циркулацијата и лимфата. Медените масажи ги измазнуваат многу успешно женските тела по раѓање. Исклучително се корисни кај проблематична кожа и настинки во зима.

Без разлика дали за храна, масажа или разубавување, медот треба да биде природен. Така со пет процедури ќе постигнете повеќе отколку со педесет, но со ненатурален мед. За профилактично прочистување на токсини слатката масажа се прави еднаш месечно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber