Мини чоколадни корпи

1 март, 20130
mafin

Потребни состојки (за 24 мини корпи):

 • 175гр брашно
 • 75гр путер
 • 1 лажица шеќер во прав
 • 3 лажици ладна вода

За фил:

 • 100gr крем путер или крем сирење
 • 1 лажица шеќер во прав
 • 50гр чоколадо
 • 1 јајце

Декорација:

 • 50гр путер
 • 50гр шеќер во прав
 • 50гр чоколадо

Начин на подготовка:

Путерот исечете го на помали коцки и измешајте со брашното дека не добиете соединета смеса. Додадете шеќер и вода колку што е потребно за да се замеси меко тесто, замотајте и оставете 15 минути во фрижидер. Развлечете тенка кора, исечете помали кругови и обложете ги калапите за мини мафини или мали метални калапи.

Измешајте крем путер и шеќер во прав, додадете малку изматено јајце и растопено чоколадо. Изедначете ја смесата и наполнете ги корпите од тесто. Ставете да се печат 15-20 минути на 180 степени. Извадете ги од калап и оставете да се излади целосно.

Изматете путер и шеќер, додадете растопено чоколадо и со помош на шприц украсете ги корпите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit