Модерна проја

10 јануари, 20130
proja

Потребни состојки:

 • 200гр пченкарно брашно
 • 250гр брашно
 • 200мл млеко
 • 100мл масло
 • сол
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 2 јајца
 • За полнење:
 • 100гр сирење
 • 50гр ајвар
 • 100гр шунка
 • 100гр кашкавал

Начин на подготовка:

Замесете тесто за проја, истурете го во подмачкана тава за мафини и печете дваесетина минути во рерна загреана на 200 степени. Испечените мафини проја оладете ги и исечете им го врвот. Во друг сад ситно идробете го сирењето, измешајте го со ајварот и зачинете. Смесата ставете ја во шприц-кеса, филувајте ја пројата, одозгора ставете лист шунка и лист кашкавал, па покријте со капак.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber