Мozilla со нов и подобрен изглед

19 ноември, 20130
27

Познатиот прелистувач Mozilla Firefox направи голем чекор откако ja пуштија најновата надградба за него наречена Australis.. Проектирањето и дизајнот бил неколкумесечна напорна работа за да стигнат до посакуваната цел. Australis има нов изглед кога станува збор за прелистување на интернет, заоблени јазичиња, поголемо место за нови јазичиња, односно помалку место за тие што не ги користите во моментот а поголеми за тие што ги користите, графичко мени кое личи повеќе на некоја апликација со дополнителни и олеснителни опции. Големата измена кај Australis можеби на почетокот ќе биде потешка за ракување за некои луѓе, меѓутоа со тек на време нема да сакаат да користат друг прелистувач. Некои измени се слични како кај најновиот Интернет Експлорер од Мајкрософт и Хром од Гугл. Темата која ќе може да се менува во позадина е исто така изменета. “Стримувањето брзо, ве прави и вас многу побрзи” – изјавил потпретседателот на Firefox Џонатан Најтингејл.

Australis, Mozilla's overhaul of Firefox's user interface, gives the foreground tab new emphasis and makes the others fade more into the background. To the left of the tabs, pinned tabs that users might want to access often show just by their narrow favicon images. The entire menu has been reduced to a customizable toolbar with a few buttons on the upper right of the interface; clicking the three parallel horizontal lines opens up the menu.

httpv://www.youtube.com/watch?v=GAPHVBAE67M

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit