Најбрз сериски автомобил

24 јануари, 20130
Hennessey-venom-gt (1)

Тоа што Bugatti Veyron го држи рекордот за најбрз сериски произведен автомобил, не значи дека на светот не постојат уште рекордери кога брзината е во прашање…

Еден нов рекордер во оваа област е Hennessey Venom GT, кој до брзина од 300 км/ч доаѓа во 13,63 секунди. Оваа брзина неодамна ја измерил Vbox, партнер на Гинисовата книга на рекорди, во која името на овој автомобил носи титула најбрз во постигнување брзина од 300 км/ч во областа на сериски произведени автомобили …
Hennessey Venom GT е новиот сопственик на рекордот за спринт до 300 км/ч. Овој модифициран Lotus Elise, во себе го носи 6,2 литарскиот твин турбо V8 LS9 мотор, позајмен од Corvette и тјуниран до 1244КС. До брзина од  300км/ч доаѓа за 13,18 секунди и тоа благодарение на 1,244 KS и 1.566 Nm вртежен момент со кој располага.

NAJBRŽI SERIJSKI AUTOMOBIL

NAJBRŽI SERIJSKI AUTOMOBIL

NAJBRŽI SERIJSKI AUTOMOBIL

NAJBRŽI SERIJSKI AUTOMOBIL

NAJBRŽI SERIJSKI AUTOMOBIL

NAJBRŽI SERIJSKI AUTOMOBIL

NAJBRŽI SERIJSKI AUTOMOBIL

NAJBRŽI SERIJSKI AUTOMOBIL

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber