Најинтересните библиотеки во светот

22 јануари, 20130
biblioteka

Библиотеката е место каде што меѓу тишината може да пристапите во магичниот свет на книгите. Ние ви ги претставуваме некои од најпознатите библиотеки на светот, каде што слободно можете да се посветите на читање во пријатна атмосфера.

Библиотеката на Адмонтското братство, Австрија

Най-интересните библиотеки в света

Во ова исклучително раскошно место се наоѓа во самото срце на австриските Алпи, е сместена најголемата манастирска библиотека во светот. Но со својот стил Рококо таа нема апсолутно ништо монашки!

Библиотека Александрина, Александрија, Египет

Най-интересните библиотеки в света

Формирана поради иницијативата на УНЕСКО да се изгради една огромна библиотека на арапскиот свет на местото на античката зграда на Александриската библиотека. Оваа зграда е дело на норвешката агенција Снохета.

Библиотеката во Штутгарт, Германија

Най-интересните библиотеки в света

Отворена во 2011 година, оваа зграда, дизајнирана од корејската архитектонска фирма Јун Јанг Ји, личи на огромен монолитен цилиндер. Внатре се е бело. Всушност концептуално, но и доста функционално.

Библиотеката на парламентот, Отава, Канада

Най-интересните библиотеки в света

Вистински национален симбол, кој се појавува на банкнотата од десет канадски долари, оваа зграда е Обновена во 2006 година. Најубавиот дел без никакво сомнение е една од читалните, лоцирана околу статуата на кралицата Викторија.

Државната библиотека на Викторија, Мелбурн, Австралија

Най-интересните библиотеки в света

Позната по својата соба со купола, библиотеката во Мелбурн по проект на Норман Г Пијблс е предвидена да смести еден милион тома. Денес тие се милион и пол – доволно за цел живот ако не и повеќе.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber