Најконтроверзните Плејбој насловни страници

11 декември, 20130
11

Пред точно 60 години, во декември 1953 година, тогаш младиот Хју Хефнер го објавил првото издание на Плејбој, а само три месеци подоцна ја добил првата нарачка – 50 000 примероци.

За објавување на првото издание биле потребни 7600 долари, а Хефнер парите ги позајмил од пријатели, семејството и инвеститори кои верувале во него.

На првата насловна се појавила Мерилин Монро, која тогаш била најголемата ѕвезда во САД.

“Пред 60 години го создадов Плејбој, а целта беше да предизвика  културна реформа во Америка. Се гордеам со она што го постигнав“ – изјавил Хефнер.

Сепак Плејбој често пати бил критикуван, а за да ви биде појасно зошто, ви ги претставуваме најконтроверзните насловни страници.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit